Odpowiednie wyciszenie przestrzeni mieszkalnej to sprawa do której z całą pewnością należy przywiązać dużą wagę. Dlaczego? Choćby z tak banalnych powodów, jak spokojny sen czy komfort pracy w domu.
Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie problemu, są to m.in:
Wyciszenie ścian
Jak podają obowiązujące normy poziom hałasu w blokach czy wieżowcach nie powinien w ciągu dnia przekraczać 40 decybeli. W godzinach nocnych dozwolony poziom to natomiast 30. W zależności od przestrzeni pokojów i ścian pokojów te liczby jednak mają małe zastosowanie. Jeżeli chodzi o akustykę największą wagę trzeba przywiązać w pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu. W jaki sposób można to zrobić ? Sprawdzonym sposobem wydaje się obłożenie ścian wełną skalną.
Ekran akustyczny
Można go zbudować ze ścianki akustycznej, której grubość rozpoczyna się od 5 cm. Element ten pozwala skutecznie stłumić dźwięki, co pozwoli na swobodne porozumiewanie się bez martwienia się czy żadne słowo nie będzie przechodzić przez ścianę. Poprawny montaż takiej ścianki jest dopełnieniem do sukcesu, a nie jest to takie łatwe. Do tej operacji służą metalowe profile, które odsuwa się na ok. 3 cm od ściany. Za pomocą folii akustycznej można zmniejszyć rozmiar całej konstrukcji, a taśma izolacyjna pozwoli wyeliminować drgania przez nią przenoszone. Między rusztem, a ścianą należy równomiernie umieścić wełnę skalną. Finał stanowi przykręcenie okładziny ściennej (najczęściej płyt gipsowo-kartonowych). Aby spotęgować działanie izolacyjności, płytki można zastosować podwójnie.
Cichy sufit
Izolacja akustyczna w tym przypadku jest analogiczna do poprzedniego sposobu. Sposób ten w praktyce jednak jest dosyć niekomfortowy, gdyż ogranicza przestrzeń mieszkalną. Znajduje swoje zastosowanie w przypadku wysokich mieszkań, gdzie obniżenie sufitu stanowi nieodłączny element. Pozwoli nie tylko stłumić echo prowadzonych rozmów, ale także zminimalizuje odgłosy pochodzące z pomieszczenia znajdującego się piętro wyżej.
Maty akustyczne
Ich główną zaletą jest tłumienie hałasu. Kładzie się je na podłodze pod panelami czy wykładzinami. Większość konsumentów decyduje się jednak na maty z korka technicznego, ze względu na jego niższą cenę przy jednoczesnym zachowaniu profesjonalnego działania.
Ciche okna i drzwi
Hałas w budynkach wielorodzinnych jest również sprawą, na którą narzeka wielu mieszkańców. Szczególnie w tych budynkach, które znajdują się w centrum miasta. Okna znajdujące się przy ruchliwych ulicach powinny być zaopatrzone w parametry izolacyjności akustycznej. Współczynnik izolacyjności szyb nazywany jest Rw. Okna w które należy się uzbroić, jeżeli nie chce się czuć dyskomfortu z powodu hałasu z zewnątrz powinny mieć taki współczynnik w wysokości 35 dB lub 40 dB. Wybierając drzwi do mieszkania również trzeba mieć na uwadze ich odporność na hałas z zewnątrz. Odgłosy stamtąd dochodzące (szczególnie, jeżeli ktoś mieszka na parterze) mogą być bardzo dokuczliwe, jeżeli ktoś by chciał się zrelaksować po męczącym dniu pracy. Współczynnik Rw dla drzwi, które taki relaks mogą zapewnić powinien znajdować się w przedziale 32 – 36 dB.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej – przeczytajcie ciekawy wywiad z akustykiem na temat izolacji akustycznej.