Lilie w doniczce – co warto wiedzieć o uprawie na balkonie?

Lilie w doniczce – co warto wiedzieć o uprawie na balkonie?

Lilie ogrodowe to piękne rozłożyste kwiaty, które występują również w odmianach doniczkowych. Są one mniejsze od lilii sadzonych w ogrodzie. Tu wybiera się odmiany osiągające maksymalnie 35 cm wysokości. Lilie nie są bardzo wymagającymi roślinami, jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach, jeśli uprawa na balkonie ma być udana.

Uprawa lilii na balkonie – stanowisko i przygotowanie sadzonek

Uprawa lilii wymaga znalezienia dla nich słonecznego stanowiska, przy czym kwiaty powinny znajdować się w słońcu, a korzenie w cieniu. Lilie w doniczkach można sadzić już w połowie marca. Oczywiście jeśli uprawa zaplanowana jest na zewnątrz na tarasie lub balkonie to lepiej odczekać jeszcze kilka tygodni. Najlepsza doniczka do sadzenia ma ok. 40 cm wysokości. Najpierw konieczne jest wykonanie odpowiedniego drenażu. Do tego celu posłuży keramzyt. Wystarczy kilka centymetrów, a następnie użycie ziemi ogrodowej lub przeznaczonej do roślin balkonowych. Cebulki lilii sadzi się na głębokości 3 krotnie większej niż ich wysokość. Zwykle jest to maksymalnie 15 cm. Warto pamiętać, że w doniczce o średnicy 20 cm nie zmieści się więcej niż pięć cebulek lilii. W przypadku lilii azjatyckich na kwitnięcie trzeba poczekać 2-3 miesiące, a orientalnych – nawet 5 miesięcy. Generalnie lilie kwitną od czerwca do sierpnia.

Przeczytaj również:   Nowoczesne budownictwo – jak zaprojektować ciekawe wnętrze?

Pielęgnacja lilii doniczkowych – o czym trzeba pamiętać?

Jak wszystkie rośliny doniczkowe, również lilie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Konieczne jest zasilanie ich nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym do roślin cebulowych, a także regularne nawadnianie. Ważne, aby nawóz nie zawierał zbyt dużo azotu, aby nie ograniczał kwitnienia tych roślin. Należy pamiętać, że lilie lubią lekko wilgotną ziemię, dlatego konieczne jest zadbanie, aby całkowicie nie przeschła. Równie ważne jest nie przelewanie roślin, gdyż cebule mogłyby zacząć gnić, co spowodowałoby szybki rozwój chorób grzybowych. Lilie kwitną ok. 3 tygodni. Po tym czasie kiedy zaczynają więdnąć należy ograniczyć ich podlewanie, a kiedy całkowicie zżółkną liście całkowicie go zaniechać. We wrześniu lub na początku października wykopuje się cebule, sprawdza pod względem chorób, czyli obecności na nich plam, nalotu i przebarwień. Następnie należy je przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu i temperaturze 2-4 stopni aż do wiosny. Dzięki temu lilie będą mogły ponownie bujnie zakwitnąć.

Przeczytaj również:   Jak urządzić pokój dziecięcy?

Ogławianie lilii i stosowanie doniczki z drenażem

W uprawie lilii doniczkowych bardzo ważne jest dobranie nie tylko odpowiedniej wielkości doniczek, ale również takich wyposażonych w drenaż. Jest to konieczne, aby nadmiar wilgoci mógł być odprowadzany. Dzięki temu ogranicza się ryzyko gnicia cebul przez zbyt obfite podlewanie. Kiedy kwiaty zaczynają zasychać koniecznie trzeba je ogławiać, aby nie zabierały energii nowym pąkom. Dzięki temu przez cały okres wegetacji roślina może prezentować się nienagannie, a cebule mogą lepiej przygotować się do zimy. Takiemu procesowi poddaje się wszystkie rośliny cebulowe również krokusy czy tulipany, dlatego dla obeznanych z ich pielęgnacją, lilie nie stanowią zbyt dużego wyzwania.

Przeczytaj również:   Jak urządzić niewielkie mieszkanie?

Jakie odmiany lilii wybierać na balkon?

Lilia doskonale sprawdza się w nasadzeniach grupowych, byle nie były zbyt gęste. Pośród odmian azjatyckich można zdecydować się na efektowną Orange Pixie, czy Pink Pixie. Pięknie może prezentować się połączenie lilii azjatyckich Crimson Pixie i Ivory Pixie. Można również wybrać ciekawe odmiany dwubarwne, np. lilię o płatkach czerwono-czarnych czy też żółto-brązowych. Nakrapiany wzór dodaje walory estetyczne. Warto pamiętać, by lilii nie sadzić zbyt wysoko, aby nie wystawiała bryła korzeniowa. Nie wygląda to dobrze, a ponadto wielokrotne podlewanie mogłoby spowodować gnicie rośliny.

Dzięki liliom balkon może zmienić się nie do poznania. Taką uprawę można łączyć z uprawą innych roślin cebulowych. Dzięki dobraniu roślin o różnych okresach wegetacji można od wiosny cieszyć się pięknymi kwiatami. W przypadku lilii można dobrać do nich tulipany w doniczkach, najlepiej ich wczesne odmiany. Z kolei kwiatami lilii można zachwycać się przez cały okres wakacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *