Czym jest pustak poryzowany?

Czym jest pustak poryzowany?

Pustak poryzowany to ceramiczny materiał budowlany wykorzystywany na świecie od prawie ćwierćwiecza, jednakże w Polsce stale nadal niedocenianiy, gdyż w naszym kraju zdecydowana większość osób decyduje się, na przykład na pustaki wentylacyjne.

Chociaż wyglądem przypominają pozostałe wyroby ceramiczne, tajemnica ich wartości mieści się w miękkiej formie. Pustaki poryzowane wytwarza się z gliny z dodatkiem trocin, granulek styropianu bądź pyłu drzewnego. W przebiegu palenia domieszki owe podlegają spaleniu, dzięki czemu na pełnej grubości materiału występują mikropory. Właśnie dzięki temu owe artykuły budowlane są znacznie lżejsze oraz mają doskonalsze wartości termoizolacyjne aniżeli typowa ceramika. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pustaków poryzowanych – montowane na pióro oraz wpust i z kieszenią.

Przeczytaj również:   Styl vintage: Jak stworzyć wnętrze z duszą w tym stylu?

Pustaki poryzowane, określane także ciepłą ceramiką to popularny oraz doceniany materiał budowlany, jaki spala się z gliny. Uważany jest za materiał zdrowy oraz ekologiczny. Podczas jego produkcji do gliny dodaje się trociny czy mączkę drzewną, jaka podlega spaleniu w przebiegu palenia artykułu. Dzięki temu artykuł jest lżejszy, aniżeli typowa ceramika. Występujące w nim mikropory napełnione powietrzem, usprawniają także zdecydowanie termoizolacyjność pustaków ceramicznych. To powoduje, iż są one teraz jednym spośród najchętniej wykorzystywanych materiałów do konstrukcji ścian zewnętrznych budynku.

Jak budować? Główne dane

Ściany jednowarstwowe tworzy się z ceramicznych pustaków poryzowanych tworzonych większym bokiem w poprzek ściany. Pustaków nie należy obrabiać urządzeniami udarowymi. Do cięcia najdoskonalsze są piły elektryczne. Większość pustaków z ciepłej ceramiki dostosowana jest do mocowania na wpust oraz wypust, co powoduje, iż muruje się je jedynie na spoinę poziomą, natomiast to umożliwia oraz zwiększa pracę. Przy montowaniu na kieszeń robi się spoinę poziomą oraz wypełnia zaprawą pionowe luki pomiędzy pustakami. Należy pamiętać o tymże, aby spoina nie przewyższała 12 mm. Pustaki i wszelkie inne elementy z ceramiki poryzowanej dopasowane są do segmentowego systemu wymiarowania. Znaczy to, iż wszelkie elementy łatwo do siebie dostosować bez cięcia. Element wielkości sięga 25 cm, natomiast szerokości – 12,5 cm.

Przeczytaj również:   Jakie są najczęstsze błędy przy tapetowaniu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *