Wśród technologii ociepleniowych, które najszybciej zdobywają coraz większą popularność wyróżnia się izolacja pianą poliuretanowa. Dlaczego? O tym dowiesz się w tym artykule.
O tym, że warto zadbać o jak najlepsze ocieplenie budynku wie każdy inwestor, któremu zależy na tym, by jego przyszłe rachunki za prąd były jak najmniejsze. Jest to szczególnie ważne ze względu na coraz większe koszty ogrzewania (i nie zapowiada się, by ten trend miał ulec zmianie).
Wśród technologii ociepleniowych, które zdobywają coraz większa popularność wyróżnia się piana poliuretanowa (PUR), którą można zobaczyć w coraz większej ilości nowych oraz termomodernizowanych budynków w Polsce.
Dlaczego ta technologia, która do tej pory była świetnie znana np. w USA, Kanadzie, czy krajach skandynawskich zaczyna zdobywać coraz większą popularność również w naszym kraju?
Ocieplenie pianą poliuretanową – najważniejsze korzyści
Wśród najczęściej wymienianych korzyści związanych z zastosowaniem izolacji pianą poliuretanową są szybkość i efektywność termiczna. Spytaliśmy o to specjalistów w dziedzinie izolacji pianą PUR – Patryka Radajaka i Macieja Matuszyka, prowadzących firmę zajmującą się ocieplaniem pianą poliuretanową w Kaliszu i Wielkopolsce.
“Jeśli chodzi o szybkość zastosowania, to wykonanie np. izolacji poddasza domu jednorodzinnego to w zdecydowanej większości przypadków maksymalnie jeden dzień. Mówimy tutaj oczywiście o pełnym wykonaniu, od naszego przyjazdu i podłączenia sprzętu, po posprzątanie po pracy.” – powiedział Patryk Radajak.
A co z efektywnością? Jak piana poliuretanowa plasuje się w porównaniu z innymi technologiami?
“Zacznijmy od kwestii mostków termicznych, które potrafią być dużym problemem np. w przypadku zastosowania ocieplenia wełną mineralną. Podczas wielu badań termowizyjnych, którymi również się zajmujemy okazało się, że bardzo często izolacja jest wykonana niedokładnie, co powoduje niepotrzebne straty ciepła. W przypadku izolacji pianą poliuretanową ten problem praktycznie nie istnieje jeżeli mówimy o wykonaniu natrysku przez specjalistę. Piana jest rozprowadzana równomierni i przekłada się to na odpowiednią “szczelność” ocieplenia.” – dodał Maciej Matuszyk.
Kiedy piana poliuretanowa się nie sprawdzi?
Nie ma idealnych technologii izolacji. Kiedy więc izolacja pianą poliuretanową nie będzie najlepszym rozwiązaniem?
Nie jest to najłatwiejszy materiał do zastosowania na elewacjach, stąd niewielka ilość tego typu rozwiązań stosowanych w Polsce.
Ponadto, jeżeli inwestor szuka najbardziej budżetowych rozwiązań i jest gotów samodzielnie podjąć się wykonania izolacji, to w przypadku technologii piany natryskowej będzie to niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ do wykonania izolacji potrzebne jest specjalne urządzenie do wykonania natrysku. Jego zakup tylko po to, by wykonać izolację dla jednego budynku będzie nieuzasadniony ekonomicznie.
Podsumowanie
Izolacja pianą poliuretanową to ciekawa alternatywa dla standardowych rozwiązań z zakresu ocieplenia budynków. Przed podjęciem ostatecznej decyzji nt. wybory technologii warto rozważyć wszelkie za i przeciw każdej z nim, ponieważ wpłynie to na jakość życia i koszty ogrzewania i klimatyzacji, które inwestor będzie ponosił przez następnych kilkadziesiąt lat!