Pilarka jest jednym z narzędzi, które powinno stanowić podstawowe wyposażenie każdego warsztatu majsterkowicza szczególnie, jeśli często mamy do czynienia z pracą na materiałach drewnianych. Pilarka charakteryzuje się dużą uniwersalnością zastosowania i dużą skutecznością w pracach tnących. By jednak nasza pilarka służyła nam przez długi czas, musimy zwrócić uwagę na jej odpowiednią konserwację. Dzięki temu unikniemy ryzyka awarii, a także wyeksploatowania narzędzia.
Podstawowa konserwacja
Pierwszą i jedną z najważniejszych elementów dbania o pilarkę jest jego podstawowa konserwacja, która powinna odbywać się zawsze po użyciu narzędzia. Taka konserwacja powinna obejmować czyszczenie pilarki z wszystkich pozostałości po materiałach, które zarabialiśmy. Obowiązkowo powinniśmy suchą szmatką przetrzeć całe urządzenie, dzięki czemu usuniemy resztki pyłu i kurzu, który nawarstwia się na urządzeniu podczas pracy. Dodatkowo co jakiś czas powinniśmy przejrzeć wszystkie elementy pod względem ich prawidłowego działania. Pamiętajmy o tym, by wszystkie prace związane z czyszczeniem i konserwacją naszego urządzenia wykonywać w rękawicach ochronnych. To ważna kwestia, która zagwarantuje nam bezpieczeństwo.
Ostrzenie elementów tnących
Element tnący pilarki to podstawowy element, który pozwala nam na wykonywanie wszelkich prac związanych z cięciem materiałów drewnianych. Dlatego właśnie w celu maksymalizacji użyteczności z naszego narzędzia, powinniśmy regularnie kontrolować ostrość naszego narzędzia. Jeżeli nasze urządzenie w trakcie korzystania stępiło się, możemy bez najmniejszego problemu oddać narzędzie do pobliskiego serwisu, gdzie zostanie odpowiednio zaostrzone.
Regularny przegląd narzędzia
Oprócz standardowego przeglądu całego urządzenia, powinniśmy na bieżąco skontrolować wszystkie podzespoły naszego urządzenia. W przypadku zużycia jakiś elementów możemy dokonać wymiany na nowe części zamienne. W przypadku urządzeń marki Stilh części zamienne powinny być zawsze wymieniane na oryginalne podzespoły. Często mając do wyboru zakup tanich części zamiennych lub części oryginalnych, które są droższe, ze względu na oszczędność pieniędzy wybierzemy tańszą alternatywę, jednak w długim okresie może to prowadzić do wyższej awaryjności urządzenia. W związku z tym, przy okazji każdej wymiany części zamiennych, warto jest zainwestować więcej i zakupić podzespoły oryginalne, które pozwolą nam na zwiększenie żywotności narzędzia. Oryginalne części zamienne są bardzo łatwo dostępne, a ich cena nie jest wygórowana.