Choć mogłoby się to wydawać łatwym zadaniem, wybór łóżka do sypialni nie ogranicza się wyłącznie do jego szerokości, długości i designu. To, na co się zdecydujemy będzie miało wpływ na nasz wypoczynek, a jak wiadomo, dobry sen to podstawa. Obecnie na rynku znajdziemy mnogość opcji, które niejednego przyprawiły już o ból głowy… Łóżka ramowe, łóżka kontynentalne, te z wezgłowiem i te bez… Co wybrać?
- Rodzaje łóżek
- Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka?
- Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?
- Jak dopasować łóżko do sypialni?
- Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu
Rodzaje łóżek
Obecnie w sklepach meblowych znajdziemy wiele najróżniejszych modeli łóżek, jednak te dzielą się na dwie nadrzędne kategorie. Są to:
- łóżka ramowe – są to łóżka, których konstrukcja oparta jest na ramie wykonanej z drewna (najczęściej używanego do tego celu materiału, ze względu na swoją trwałość). Takie łóżko posiada również umieszczony wewnątrz strelaż wykonany z listewek, który podtrzymuje materac.
- łóżka kontynentalne – ich konstrukcja różni się od tej, którą prezentują łóżka ramowe. Składają się ze skrzyni, w którą wbudowane zostały sprężyny oraz materac nawierzchniowy. Jest to opcja w której wybieramy gotowe już miejsce sypialne, bez konieczności dobierania materaca i ramy łóżka.
Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka?
Dobór szerokości łożka zależy od kilku istotnych czynników. Pierwszym z nich są oczywiście nasze możliwości przestrzenne. W niewielkich, mało ustawnych sypialniach trudno będzie zainstalować łóżko szersze niż 120×200 czy 140×200. Choć, tak naprawdę liczą się tutaj indywidualne preferencje kupującego. Jeżeli dostępna w domu sypialnia ma służyć tylko i wyłącznie do spania i nie ma w niej miejsca na dodatkowe meble, a my liczymy się z ograniczeniem dostępnej przestrzeni kosztem wygodny snu, można również postawić na większe modele. Standardowe wymiary łóżek to:
- pojedyncze: 80×200, 90×200, 100×200
- dwuosobowe: 120×200, 140×200, 160×200, 180×200, 200×200
Równie ważnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę wybierając szerokość łóżka są nasze proporcje i przyzwyczajenia. Nie możemy kierować się tylko i wyłącznie wystrojem wnętrz, ponieważ jakość snu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Tak więc, dobrze przyjrzeć się takim elementom jak rama łóżka i materac, aby mieć pewność, że dokonamy słusznego wyboru. W razie wątpliwości warto zapytać o poradę specjalisty.
Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?
Kolejnym pytaniem, które zadają sobie kupujący nowe miejsce snu jest to, czy wybrać łóżko z wezgłowiem, czy bez niego. Tutaj znów powinniśmy zastanowić się nad ilością dostępnej w domu przestrzeni. Jeżeli nasza sypialnia jest średnich lub dużych rozmiarów, wezgłowie będzie świetnie się prezentować, jednocześnie komponując się z wystrojem wnętrza. Jeśli zaś, mamy do dyspozycji niewielki pokój, wezgłowie łóżka może optycznie pomniejszyć sypialnie.
Decydując się na łóżko z wezgłowiem trzeba przeanalizować jego konstrukcję i zwrócić uwagę na takie elementy jak rama łóżka. Jeżeli jej budowa jest stabilna, wówczas utrzyma nawet masywne wezgłowie. Jest to bardzo ważne, ponieważ ewentualne wady konstrukcyjne mogą spowodować złożenie się łóżka w trakcie snu.
Wezgłowie, poza dekoracyjną funkcją dostarcza nam komfortu i ogranicza możliwość zabrudzenia ścian występujących np. po opieraniu poduszek.
Jak dopasować łóżko do sypialni?
Jak już wspomnieliśmy, jednym z ważniejszych elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając łóżko do sypialni jest jego wymiar i design. Duże, masywne konstrukcje optycznie pomniejszą niewielkie pomieszczenia, natomiast w nieco większych wnętrzach mogą je ocieplić. Równie ważne są indywidualne preferencje kupującego i wskazania zdrowotne. Szczególną uwagę na dobór łóżka do sypialni powinny zwrócić osoby, które borykają się z problemami z kręgosłupem Dla nich odpowiedni wymiar i trwardość materaca jest kluczowy.
Kolejną istotną kwestią jest poziom wilgotności w domu i ewentualne alergie domowników. Decydując się na łóżko ramowe mamy możliwość swobodnego zmywania przestrzeni pod łóżkiem, jak i do dowolnej wymiany materaca. Nie inaczej jest w przypadku mieszkań o dużej wilgotności powietrza, gdzie pojawiają się grzyby. Idealną receptą jest uszczelnienie ocieplenia domu, jednak tam, gdzie chwilowo nie jest to możliwe, najlepszym rozwiązaniem sa meble odsunięte od ścian, „na nóżkach”. Dokładnie tę samą zasadę zastosujemy przy wyborze łóżka.
Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu
Chyba największą zaletą łóżek jest przestrzeń, którą można dodatkowo zagospodarować. Łóżka kontynentalne oferują olbrzymią przestrzeń wewnątrz skrzyni – poza pościelą, można tam przechowywać np. zimowe kurtki i koce. Ci, którzy zdecydują się na łóżka ramowe mogą dobrać do nich wysuwane szuflady, w których w wygodny sposób mogą przechowywać ubrania, pościel czy rzadko używane przedmioty.
Inną funkcją łóżka, którą warto wykorzystać, szczególnie podczas wieczornych lektur, jest zamontowanie wygodnej materiałowej kieszeni. Można do niej włożyć ulubione czasopisma, książkę, chusteczki czy kosmetyk.