Jak z klasą i ekonomicznie wykończyć dom?

Jak z klasą i ekonomicznie wykończyć dom?

Na ostateczny koszt wykończenia domu składają się różne kwestie. O wysokości budżetu może zadecydować poziom skomplikowania projektu architektonicznego, a także cena robocizny czy materiałów budowlanych. Dom warto wykończyć w taki sposób, aby uczynić go miejscem optymalnie dostosowanym do pracy i wypoczynku. Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednia estetyka. Jak wykończyć dom ekonomicznie i stylowo jednocześnie?

Oszczędności na robociźnie

Sposobem na oszczędność przy wykończaniu domu może być zajęcie się robocizną we własnym zakresie. W ten sposób uniknąć można wielu wydatków, ponieważ sam koszt pracy pochłania nawet 1/3 nakładów związanych z końcowymi etapami budowy. Jeżeli samodzielne wykończenie nie wchodzi w grę, warto skorzystać z usług specjalistów. Dobra ekipa dysponuje odpowiednią wiedzą budowlaną, dzięki czemu jest w stanie udzielić niezbędnych porad. W ten sposób można się na przykład dowiedzieć, jakie tańsze zamienniki droższych artykułów budowlanych warto wybrać. Specjaliści będą również w stanie lepiej zająć się różnymi problematycznymi pracami, które dla laika mogą być skomplikowane – np. montaż instalacji grzewczej.

Przeczytaj również:   Przewodnik po prasach hydraulicznych: historia i ich zastosowanie

Wybór odpowiednich surowców budowlanych

Aby elementy wykończenia przetrwały wiele lat eksploatacji, warto wybrać surowce budowlane wysokiej jakości. Podłogi, drzwi, armaturę, sanitariaty czy glazurę najtaniej kupić można w hurtowniach, supermarketach budowlanych oraz centrach wyposażenia wnętrz. Szczególne znaczenie mają odporne posadzki stosowane na zewnątrz, np. jako gres do wyłożenia tarasu. Wysoka jakość jest kluczowa także w przypadku elementów w widocznych miejscach, jak np. drewniane podłogi w pokoju dziennym. Uwagę warto przykuć również w obszarach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, takich jak powierzchnia użytkowa kuchni czy łazienki.

Przeczytaj również:   Jak tanio wyremontować mieszkanie do wynajęcia?

Chemia budowlana

W sprzedaży znaleźć można najróżniejsze kleje, farby i fugi niezbędne do wykończenia domu. Wśród najpopularniejszych pokryć warto wyróżnić dekoracyjne, strukturalne, akrylowe, emulsyjne czy antykorozyjne. Każdy rodzaj farby pasuje do innego typu nawierzchni. W każdym przypadku należy jednak postawić na produkt bardzo dobrze kryjący, wykazujący dużą odporność na zabrudzenia i ściernie. W ten sposób zyskać można pewność, że ewentualne odmalowanie ścian nie sprawi żadnego problemu. Wysoka jakość wiąże się zwykle z wyższą ceną preparatu. Warto zwrócić uwagę na datę przydatności, której nie wolno przekroczyć. Po jej upływie fugi, farby czy impregnaty mogą utracić swoje kluczowe właściwości.

Instalacja grzewcza

Wybór określonej instalacji grzewczej to kwestia bardzo indywidualna, w dużym stopniu uzależniona od doprowadzanych do działki mediów. Na tym elemencie wykończenia da się oszczędzić krótkofalowo poprzez wybór taniego urządzenia. Droższy sprzęt wiążę się natomiast z oszczędnością długofalową, ponieważ jego koszt zwraca się na skutek taniej eksploatacji. Instalację należy wybrać jeszcze na etapie projektowania domu. Cena w dużym stopniu uzależniona jest od surowca. Wygodnym i nowoczesnym urządzeniem grzewczym może być kocioł gazowy, zapewniający bardzo ekonomiczną eksploatację. Pompy ciepła sprawdzają się z kolei jako ekologiczne źródło energii, które w perspektywie kilkuletniej może zagwarantować znaczne oszczędności. Urządzenia te są w stanie pozyskać energię z powietrza, gruntu oraz innych zasobów naturalnych, co sprzyja taniej eksploatacji.

Przeczytaj również:   Jak ozdobić portal kominkowy na święta? Praktyczny poradnik

Oszczędności na projekcie

O oszczędnościach związanych z wykończeniem domu warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Kluczowe znaczenie ma projekt. Im bardziej jest zaawansowany, tym trudniejsza i kosztowniejsza realizacja. Dodatkowe wydatki rosną także przy wszelkich modyfikacjach. Sposobem na rozwiązanie tego problemu są gotowe projekty domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *