Żadna budowa nie obędzie się bez zastosowania odpowiedniej zaprawy murarskiej. Na rynku dostępna jest ogromna ilość gotowych rozwiązań tego typu, które mogą zostać wykorzystane bez konieczności ich samodzielnego przygotowywania. Jednak wielu budowlańców dalej chętniej korzysta z zapraw, które przygotowują sami. Niestety popełniają przy tym wiele błędów, które mogą wpłynąć na jakość otrzymywanej mieszanki. Czego należy się zatem wystrzegać?
Błędne proporcje
Zaprawa budowlana to mieszanina kilku składników, przy pomocy której następuje łączenie materiałów budowlanych. To przy jej pomocy powstają ściany nośne oraz ścianki działowe stanowiące podstawę każdej konstrukcji domu. Tego rodzaju zaprawy występują w wielu różnych odmianach i często mają różne zastosowania. Swoje zadanie spełnią jednak dopiero, gdy zostaną odpowiednio przygotowane – a z tym bywa różnie.
Podstawowym błędem popełnianym przez wielu budowlańców jest nieprawidłowe dobranie proporcji. Najczęściej wynika to z niewiedzy lub niedbalstwa, ale w praktyce może mieć opłakane konsekwencje. Źle przygotowana zaprawa murarska nie spełni swojego zadania, ponieważ jej parametry właściwe będą różniły się od tych, które powinna mieć.
Żeby uniknąć tego błędu warto dokładnie zapoznać się z etykietą produktu, a następnie z odpowiednią starannością odliczyć proporcje mieszanki. Wystarczy już niewielka ingerencja w ilość wody, czy też cementu, żeby otrzymany produkt miał zupełnie inne właściwości niż oczekujemy.
Materiały słabej jakości
Budowa domu wiąże się ze sporym wydatkiem. Niestety wielu właścicieli oraz inwestorów szuka oszczędności nie tam, gdzie powinni. Wielu z nich decyduje się na stosowanie tańszych, a co za tym idzie również słabszych jakościowo materiałów. Zaprawy budowlane, mają to do siebie, że w przypadku użycia gorszego piasku, czy też cementu z gorszym składem mogą znacząco wpłynąć na jej parametry.
Oszczędzanie na materiałach nie jest najlepszym pomysłem. Korzystanie z gorszych jakościowo zamienników może spowodować, że dany ściana będzie mniej wytrzymała, a co za tym idzie, może stanowić zagrożenie dla mieszkańców.
Zaprawa nie przystosowana do materiałów budowlanych
Innym popularnym błędem popełnianym przez budowlańców jest przygotowanie zaprawy budowlanej zgodnie ze sztuką, ale nie z przeznaczeniem. Odnosi się to przede wszystkim do bloczków oraz pustaków, które przygotowywana zaprawa murarska ma ze sobą scalać.
Przykładem mogą być bloczki z betonu komórkowego, do których scalenia należy używać odpowiednich zapraw. Wielu budowlańców z lenistwa stosuje klasyczne mieszanki, zamiast cienkowarstwowej. Większa grubość zaprawy sprawia, że mur ma większą powierzchnię, co znacząco wpływa na jego izolacyjność termiczną, a także wytrzymałość. Zastosowanie nieodpowiedniej zaprawy budowlanej może być przyczyną powstawania mostków termicznych na całej powierzchni ściany. Warto tego unikać stosując mieszanki przeznaczone do konkretnych materiałów budowlanych.