Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas budowy nowego domu. Aspektem, na który często nie zwraca się należytej uwagi, jest instalacja odgromowa. Wiele osób wychodzi z założenia, że prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w dom jest tak małe, że jest to inwestycja nieopłacalna.
Nic bardziej mylnego, gdyż biorąc pod uwagę, że w Polsce sezon burzowy jest dość długi, prawdopodobieństwo wcale nie jest takie małe, a potencjalne szkody są bardzo wysokie. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o zagrożeniach, które może nieść za sobą uderzenie pioruna w dom mieszkalny. Samo uderzenie wiąże się z przyjęciem przez dom ogromnego napięcia, które w najlepszym razie zniszczy jedynie wszystkie sprzęty elektroniczne podłączone do gniazdek. To samo może się zdarzyć także, gdy piorun uderzy w sam trud elektroenergetyczny. W najgorszym razie piorun może nawet zniszczy dach lub wywołać pożar. Temperatura wewnątrz wyładowania wynosi aż 1500 stopni Celsjusza, co samo w sobie stanowi bardzo poważne zagrożenie.
Systemy odgromowe – jak uchronić się przed uderzeniem pioruna?
Cała instalacja odgromowa ma za zadanie przyjąć na siebie siłę wyładowania i odprowadzić ją do ziemi. Kompleksowa instalacja składa się z kilku elementów, takich jak:
- Zwody – są to linki stalowe lub miedziane, które układa się na dachu. To one odpowiadają za bezpośrednie przyjęcie prądów wyładowania.
- Przewody odprowadzające – są to linki łączące zwody z przewodem uziemiającym.
- Przewody uziemiające – służą do połączenia przewodów odprowadzających z uziomami.
- Uziomy – są to elementy umieszczane w gruncie, najczęściej wykonane z metalu. Odpowiadają za odprowadzenie prądów piorunowych do gruntu.
Wykonanie całej instalacji powinno być odpowiednio zaplanowane. Chcąc, aby cała instalacja pełniła swoją funkcję prawidłowo, trzeba zadbać o to, by była prawidłowo zaprojektowana i zamontowana. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, że pomimo zamontowania całej instalacji na dachu, nie przejmie ona na siebie wyładowań piorunów. Wszystkie linki, z których wykonane są zwody, przewody uziemiające i odprowadzające powinny być zamontowane w odpowiednich odległościach od siebie i w taki sposób, aby mogły optymalnie odprowadzać energię do uziomów. Poza prawidłowym zaprojektowaniem konstrukcji należy użyć do niej odpowiednich materiałów. Wykorzystuje się do tego linki wykonane z odpowiednich stopów stalowych lub miedzianych.
Jak dbać o instalację odgromową?
Chcąc zachować sprawność konstrukcji, trzeba także regularnie ją konserwować i mierzyć rezystancję w poszczególnych elementach całej konstrukcji. Z czasem niektóre elementy mogą ulec skorodowaniu, a cały obwód zostać przerwany, co trzeba co roku kontrolować. Najczęściej uszkodzeniu ulegają elementy montażowe, takie jak śruby lub obejmy, które ulegają korozji. Należy je regularnie zabezpieczać przed warunkami atmosferycznymi, a w razie potrzeby wymienić na nowe.