Certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) to jeden z najczęściej stosowanych w Europie sposobów oceny budynków pod kątem środowiskowym zaliczanych do systemów certyfikacji wielokryterialnej. Powstał w 1990 roku, a za jego stworzenie odpowiada organizacja Building Research Establishment z Wielkiej Brytanii. Celem tej metody jest upowszechnienie zasad zrównoważonego projektowania i budownictwa na szeroką skalę. Budynki są oceniane na różnych etapach procesu inwestycyjnego obejmujących projekt, budowę oraz zarządzanie budynkiem. Sama ocena bierze pod uwagę szereg czynników, dlatego też obiekty z certyfikatem BREEAM zawierają w sobie efektywne rozwiązania łącząc zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zwiększenie jakości środowiska wewnętrznego z wymiarem ekonomicznym.
Co podlega ocenie w certyfikacji BREEAM?
Metoda BREEAM polega na ocenie różnorodnych aspektów związanych z kompleksowym projektem architektonicznym, procesu budowy oraz rozwiązaniach do przyszłego zarządzania budynkiem.
Ocena jest podzielona na główne kategorie, które dotyczą elementów takich jak:
- Sposób zarządzania – procedury i zasady zarządzania całym procesem inwestycyjnym a następnie funkcjonującym obiektem.
- Zdrowie i komfort użytkowników – czynniki mające wpływ na stan zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców bądź pracowników budynku dotyczące takich aspektów jak jakość powietrza, dostęp do światła dziennego czy odpowiednia akustyka.
- Zużycie energii – analiza zużycia wszystkich typów energii koniecznej do zasilenia budynku oraz ich wpływu na środowisko poprzez emisje dwutlenku węgla.
- Transport – tworzenie rozwiązań zachęcających do ograniczania dojazdu do inwestycji samochodami spalinowymi, tym samym zmniejszając zanieczyszczenie powietrza.
- Woda – oszczędności zużycia wody zarówno przez użytkowników jak i do celów podlewania zieleni.
- Materiały – stosowanie trwałych i ekologicznych materiałów pochodzących z zaufanych źródeł.
- Odpady – ograniczanie zużycia odpadów potrzebnych do wybudowania budynku a następnie do jego użytkowania.
- Ekologia – wpływ inwestycji na bioróżnorodność flory i fauny.
- Zanieczyszczenie – ograniczanie wpływu inwestycji na bezpośrednie otoczenie.
Finalna ocena to składowa punktów za powyższe czynniki. Ich minimalna liczba wymagana do uzyskania certyfikatu wynosi 30. Im więcej punktów, tym wyższa ocena.
Kolejne progi przekładają się na wyższe poziomy określane anglojęzycznymi terminami:
- good (dobry) – 45 punktów,
- very good (bardzo dobry) – 55 punktów,
- excellent (znakomity) – 70 punktów,
- outstanding (wybitny) – 85 punktów.
Jak wygląda metoda BREEAM w praktyce?
W metodzie BREEAM wykorzystywane są analizy oparte na zaawansowanym oprogramowaniu. Kluczową analizą jest ocena efektywności energetycznej budynku, która na podstawie trójwymiarowego modelu komputerowego sprawdza przyszłe zużycie energii przez inwestycję pochodzące z różnych źródeł. Taka symulacja pozwala na zoptymalizowanie projektu pod kątem zużycia i zaoszczędzenie energii w przyszłości. Dodatkowo szereg eksperckich analiz pozwala szczegółowo sprawdzić jakie będzie oświetlenie dzienne wewnątrz pomieszczeń oraz jak zapewnić użytkownikom optymalny komfort termiczny. Niezwykle istotne dla ogólnej oceny są analizy cyklu życia budynku sprawdzające inwestycyjne i eksploatacyjne koszty materiałów (LCC) i ich wpływ na środowisko (LCA).
Bardzo ważny jest udział w procesie inwestycyjnym uprawnionego konsultanta i asesora BREEAM, który doradza inwestorowi stosowanie rozwiązań wymaganych do uzyskania certyfikatu. Konsultant ściśle współpracuje z zespołem projektowym co pozwala na stworzenie projektu efektywnego kosztowo, przyjaznego użytkownikom oraz środowisku. Gotowa inwestycja oceniana jest przez asesora BREEAM, który musi zweryfikować czy wszystkie zakładane rozwiązania zostały wdrożone do finalnie zbudowanego obiektu. Sporządzona na tej podstawie dokumentacja trafia do ostatecznej oceny przez audytorów organizacji zarządzającej certyfikatem czyli BRE i na jej podstawie przyznawany jest końcowy certyfikat dla inwestycji.
Budynki certyfikowane metodą BREEAM – także w Polsce
Certyfikaty BREEAM cechuje nowoczesne podejście do architektury pomagające implementować innowacyjne rozwiązania. BREEAM jest powszechnym standardem oceny w Europie zdobywając popularność coraz szerzej również w innych regionach świata. Bardzo chętnie stosowany jest również przez inwestorów w Polsce. Od przyznania pierwszego certyfikatu w roku 2010 łącznie zrealizowano ponad 350 inwestycji, które pozytywnie przeszły finalną weryfikację. Najczęściej certyfikacji poddawane są budynki biurowe. Obiekty handlowe, przemysłowe i hotele oraz zabudowa mieszkaniowa również mają swoich przedstawicieli i coraz częściej uzyskują certyfikat BREEAM, wpisując się w rozwój rynku zielonych budynków. Obserwując ciągły wzrost znaczenia ekologii w architekturze i zarządzaniu biznesem, z pewnością możemy spodziewać się dalszego zainteresowania metodą BREEAM i kolejnych takich inwestycji w naszym kraju.