Niektórzy sądzą, że drzwi powinny działać i wyglądać w taki sposób, aby się ich nawet nie zauważało podczas codziennego użytkowania. Do tej sprawy można podejść także w inny, bardziej nowatorski sposób i włączyć ten element wyposażenia do świadomej aranżacji. Jakie są aktualnie najpopularniejsze typy dostępnych drzwi wewnętrznych?
Drzwi wewnętrzne – czasem to trudny wybór
Na rynku istnieje wiele rodzajów drzwi wewnętrznych, które różnią się między sobą rozmiarem, zastosowanym materiałem, zdobieniami czy też sposobem, w jaki się je otwiera. Przed wyborem i montażem odpowiedniego modelu warto najpierw dokładnie przyjrzeć się przestrzeni, w której drzwi mają działać. Ważna jest kwestia aranżacyjna oraz funkcjonalność – drzwi powinny wizualnie zgrywać się wnętrzem oraz otwierać i zamykać w wygodny sposób.
Zwykle do małych pomieszczeń, takich jak kuchnia i łazienka stosuje się drzwi otwierane na zewnątrz, a do pokoi czy przestrzennych salonów do wewnątrz. Zły wybór w tej kwestii może rzutować na mniej komfortowe użytkowanie przestrzeni domowej, a nawet uszkodzenia sprzętów i wypadki.
Drzwi do domu – na jaki materiał się zdecydować?
Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji drzwi są wciąż drewno oraz wszelkiego rodzaju rozwiązania drewnopodobne, w rodzaju płyty MDF. Montaż drzwi tego typu nie wiąże się ze zbyt wysokim kosztem, a dodatkowo istnieją modele do indywidualnego pomalowania, co pozwala na idealne dopasowanie ich do domowej aranżacji. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór drzwi wewnętrznych, które stanowią połączenie drewna ze szkłem, co pozwala na wpuszczenie większej ilości światła oraz wizualne powiększenie przestrzeni. Niestety, nawet gdy szkło jest odpowiednio przymglone, to rozwiązanie nie zapewnia odpowiedniej prywatności i intymności, dlatego nie jest polecane do montażu w sypialniach i pokojach dziecięcych.
Drzwi wewnętrzne w całości wykonane ze szkła nie pasują do końca do wnętrz mieszkalnych, kojarząc się z przestrzeniami biurowymi, choć w pomieszczeniach o industrialnym i loftowym charakterze mogą one odegrać swoją ważną, aranżacyjną rolę. Podobnie jest z rzadko stosowanymi drzwiami metalowymi, które sprawdzą się tylko w mieszkaniach, zaaranżowanymi w silnie nowoczesnym stylu.
Drzwi jednoskrzydłowe to nie wszystko
Montaż drzwi kojarzy się najczęściej z instalowaniem modelu opartego na jednym skrzydle, jednak istnieją także inne rozwiązania, o których warto pomyśleć. Ciekawą opcją, kojarzoną głównie ze starym budownictwem, są drzwi dwuskrzydłowe, które szczególnie dobrze sprawdzają się w salonach oraz przestrzennych jadalniach. Tylko posiadając naprawdę duży metraż mieszkania, warto wybrać tego rodzaju rozwiązanie.
Gdy jednak trzeba walczyć o każdy metr dodatkowej przestrzeni w swoim domu, dobrze wybrać drzwi przesuwne albo harmonijkowe. Choć ich otwieranie oraz zamykanie sprawia więcej problemu niż korzystanie z drzwi klasycznych, pozwalają one zaoszczędzić cenne miejsce i są odpowiednie do wnętrz, w których montaż modelu uchylnego byłby zwyczajnie niemożliwy.
Ciekawym rozwiązaniem jest także kolorystyczna zabawa podczas wyboru drzwi oraz ościeżnic, które wcale nie muszą występować w tym samej barwie. Łączenie na przykład czerni i bieli w tym zakresie może przynieść bardzo interesujące rezultaty. Jeśli jednak nie chce się akcentować wizualnej obecności drzwi w pomieszczeniu, istnieje możliwość dobrania identycznego koloru ich modelu do barw ścian czy też mebli.
Montaż drzwi z fachowcem
Jeśli drzwi mają być funkcjonalne i służyć przez długi czas, to muszą być prawidłowo zamontowane. Uszkodzenie skrzydła czy ościeżnicy przez brak doświadczenia i nieumiejętną instalację w otworze to najgorsze, co może się przytrafić. Dlatego kwestie montażu należy powierzyć fachowcowi. Sprawdzonych wykonawców z ocenami od byłych klientów można znaleźć na Fixly – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, jak i całej Polsce.