Jak przygotować się do montażu paneli fotowoltaicznych?

Jak przygotować się do montażu paneli fotowoltaicznych?

Montaż fotowoltaiki jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem. Nie jest to nic dziwnego, gdyż panele fotowoltaiczne mogą zapewnić nam niemałe oszczędności. Dodatkowo jest to rozwiązanie, które sprzyja naszemu środowisku. Jakie jeszcze korzyści związane są z fotowoltaiką? Co należy wiedzieć przed jej montażem?

Fotowoltaika – co to takiego?

Fotowoltaika to – najprościej mówiąc- darmowy prąd pochodzący z energii słonecznej. Aby to było możliwe, konieczny jest montaż odpowiedniego systemu, który opierając się na ogniwach, wyłapuje światło z promieniowania słonecznego. Ogniwa, które są podłączone do falownika, przekazują mu energie. Ta z kolei przetwarzana jest na prąd elektryczny. Najpowszechniejszym miejscem montażu paneli fotowoltaicznych są dachy domów. Spotkać możemy także systemy fotowoltaiczne, które są montowane na gruncie. Zdarzają się także sytuacje, w których jedynym wyjściem jest zamontowanie paneli na ścianie. Najważniejsze jednak, by było to miejsce odpowiednio nasłonecznione.

Przeczytaj również:   Odpowiednie lustra do dekoracji

Montaż fotowoltaiki to inwestycja, która się opłaca. Dzięki panelom słonecznym nie musimy wydawać pieniędzy na rachunki za prąd elektryczny. Ponadto, obecnie istnieje możliwość uzyskania dotacji na to przedsięwzięcie.

O czym należy pamiętać przed montażem fotowoltaiki?

Decydując się na panele fotowoltaiczne, konieczne jest wcześniejszy wybór odpowiedniego miejsca. Musimy dokładnie zaobserwować, w jaki sposób światło słoneczne operuje w ciągu poszczególnych pór dnia. Warto również wziąć pod uwagę wysokość oraz położenie słońca podczas konkretnych pór roku. Koniecznie trzeba wybrać takie docelowe miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych, przy których nie znajdują się obiekty, mogące dawać zacienienie. Jeżeli przykładowo, obok domu rośnie drzewo, należy wybrać takie miejsce, by cień nie przeszkadzał w naświetleniu instalacji.

Przeczytaj również:   Jak dobrać stolik kawowy okrągły do Twojego salonu?

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są czynniki atmosferyczne. Należy przeanalizować, z której strony najczęściej wieje wiatr. Decydując się na montaż paneli na dachu, warto zaobserwować, po której jego stronie zbiera się najwięcej śniegu. Musimy mieć także na uwadze, by montować instalacje, w taki sposób, by miała ona zapewniony dostęp powietrza z każdej strony.

Konieczne jest także zadbanie o odpowiedni kąt nachylenia. Nie jest zalecany montaż w poziomie, gdyż powoduje to zbieranie się brudu na powierzchni paneli. Nawet płaski dach nie jest przeszkodą w montażu, ponieważ są specjalne systemy, które umożliwiają ułożenie ogniw na płaskiej powierzchni.

Przeczytaj również:   Meble laboratoryjne, czyli co w laboratorium piszczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *