To głównie dzięki nim orientujemy się, do jakiego pomieszczenia się właśnie dostaliśmy. Bez mebli każde wnętrze byłoby nie tyle puste, co po prostu niefunkcjonalne – bo dopiero dzięki obecności odpowiednich sprzętów możemy podjąć pewne konkretne działania. Istnieją meble umożliwiające odpoczynek czy wykonywanie konkretnych czynności, związanych albo z miłym spędzaniem czasu albo z wypełnianiem obowiązków.
Trudno rozsądzić, która z tych kategorii jest bardziej zróżnicowana, ale na pewno meble pomagające nam w pracy można spotkać w wielu odmianach i rodzajach. Jest wiele cech, które je łączy – wiadomo na przykład, że stabilne biurko z dobrze dobranym krzesłem to podstawa dla wielu stanowisk pracy. Ale sprzęty, które znajdą się wewnątrz laboratorium muszą spełniać też pewne konkretne standardy.
Meble laboratoryjne, czyli jakie?
Laboratorium to szczególne miejsce pracy – takie, w którym rzetelność i ostrożność to słowa klucze, warunkujące dobre wykonanie jakiegokolwiek zadania. Szczególność laboratoryjnej przestrzeni wynika już ze specyfiki wykonywanych tutaj badań: to taki rodzaj pracy naukowej, która nie poprzestaje na teoretyzowaniu, ale w zdecydowany sposób przechodzi do praktyki. W zaciszu laboratorium konkretne problemy są nie tylko rozważane, ale też rozwiązywane dzięki przeprowadzanym doświadczeniom.
Czy chodzi o opracowywanie złożonych problemów naukowych czy o zbadanie właściwości danej próbki – laboranci krążą od blatu do blatu i od urządzenia do urządzenia, starając się znaleźć odpowiedzi na poszukiwane pytania. Żeby tak się stało, potrzebują konkretnych sprzętów, które pozwolą na przykład przeprowadzić precyzyjne pomiary albo przeprowadzić daną reakcję chemiczną, która przyniesie bardzo istotne informacje. To wszystko sprawia, że laboratorium potrzebuje takiego zestawu mebli, który będzie pomagać laborantom w sprawnym i szybkim przeprowadzeniu wszystkich procedur.
Meble laboratoryjne to między innymi:
- regały
- stoły
- blaty
- krzesła
Jednak takie, które stale mają bezpośredni albo potencjalny kontakt z odczynnikami chemicznymi. Właśnie dlatego takie sprzęty muszą być wykonane z pewnych konkretnych tworzyw – takich, które nie boją się niszczącego wpływu przypadkowo wylanych odczynników albo takich, które stwarzają właściwe warunki substancjom, jakie mają być przechowywane na ich blatach czy we wnętrzach szafek. Producenci takich mebli doskonale zdają sobie z tego sprawę, ale że przygotowują propozycje dla szerokiego grona klientów, zawsze trzeba samodzielnie przeanalizować ofertę i wybrać z niej to, co najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom.