Przepuszczalność powietrza dla rolet zewnętrznych – czy zawsze jest taka sama?

Przepuszczalność powietrza dla rolet zewnętrznych – czy zawsze jest taka sama?

Wiele osób zastanawia się nad zakupem rolet zewnętrznych do swojego domu i mieszkania. Warto więc przyjrzeć się bliżej zjawisku przepuszczalności powietrza przez rolety i poprawie termoizolacji. Określa to norma PN-EN ISO 10077-1:2006, gdzie znajdziemy podział rolet na 5 klas przepuszczalności: bardzo wysoką, wysoką, przeciętną, niską i bardzo niską. Oczywiście najkorzystniej wypada klasa 5 o bardzo niskiej przepuszczalności powietrza. Generalnie większy opór cieplny posiadają rolety z dodatkowym wypełnieniem pianką poliuretanową, co nie jest niespodzianką.

Od czego zależy stopień poprawy termoizolacji?

W dużej mierze poprawa przenikalności cieplnej systemu jest uwarunkowana relacją pomiędzy klasą termoizolacyjności okna i rolety. Jeśli samo okno jest już w najwyższej klasie przenikalności cieplnej, gdzie jest ona rzędu 0, 8 W/m2K, to roleta może ją dodatkowo poprawić o około 10%, lepsze wyniki można uzyskać w przypadku okien o niższych klasach termoizolacyjności, niezależnie od materiału z jakiego została wykonana roleta.

Przeczytaj również:   Odpowiednie lustra do dekoracji

Zatem, na jakie rolety zewnętrzne można się zdecydować?

Do wyboru mamy wiele rodzajów rolet. Niektórzy decydują się na drewniane, inni na rolety z polichlorku winylu, jeszcze inni na takie wykonane z aluminium. Cennik rolet wskazuje rolety z PCV jako te najtańsze, z kolei stalowe należą do najdroższych modeli. Na cenę wpływ ma jeszcze mechanizm uruchamiania rolety: ręczny lub elektryczny. W drugim przypadku o zamontowaniu rolety trzeba pomyśleć na etapie budowy domu lub jego wykańczania, gdyż trzeba przeprowadzić wszystkie przewody, najlepiej bez kucia w ścianach. Mechanizm elektryczny ma lepsze parametry jeśli chodzi o przenikalność cieplną od ręcznego, gdzie pomiędzy lamelkami występują drobne prześwity.

Przeczytaj również:   Jakie gniazdka i włączniki do domu?

Termoizolacja do nie wszystko

Wybierając rolety możemy ograniczyć ubytek ciepła w okresie zimowym przez co wydatki na ogrzewanie na pewno się zmniejszą. Latem z kolei przy zasuniętych roletach odczujemy znaczną ulgę w czasie panujących wysokich temperatur, nawet jeśli nie mamy zamontowanego systemu klimatyzacji. Możemy dowolnie regulować ilością światła, która wpada do wnętrza. Dzięki temu możemy urządzić sobie w domu salę kinową, kiedy zajdzie taka potrzeba, a także porządnie wyspać się po nocnej zmianie i częściowo oszukać tym zabiegiem organizm, który potrzebuje wytworzyć melaninę w celu dobrego i głębokiego snu. Ponadto rolety są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą się uchronić przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Dzięki roletom zwłaszcza tym z ociepleniem w płaszczu, można również zniwelować hałasy dobiegające z ulicy.

Przeczytaj również:   Jak wybrać fotel do sypialni - funkcjonalność i atrakcyjny wygląd to podstawa

Zatem już wiadomo, że przepuszczalność powietrza w przypadku rolet nie jest taka sama i warto szukać tych z dodatkowym ociepleniem. Dzięki temu inwestycja może nam się zwrócić wraz z niższymi rachunkami za energię cieplną, a także energię elektryczną, w przypadku klimatyzowanych pomieszczeń. Dodatkowo rolety można idealnie dopasować do wyglądu elewacji. Czy można chcieć więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *