Agregat prądotwórczy jest specyficznym urządzeniem, dzięki któremu można wszędzie korzystać z energii elektrycznej. Jest stosowany do generowania energii elektrycznej zarówno do zaspokajania zwykłych potrzeb domowych, jak i w sytuacjach kryzysowych przy braku energii w ośrodkach medycznych lub przemysłowych. Agregat prądotwórczy jest również używany do zasilania wielu urządzeń elektrycznych i maszyn specjalnych.
Charakterystyka agregatu prądotwórczego
Agregat prądotwórczy stanowi samodzielne urządzenie służące do wytwarzania energii elektrycznej, w zestawie którego znajduje się prądnica synchroniczna, silnik spalinowy, rozdzielnica elektryczna i dodatkowe urządzenia pomocnicze wraz z aparatura pomiarową. Agregat prądotwórczy działa na zasadzie, że silnik generuje energię mechaniczną z paliwa, a alternator przetwarza energię mechaniczną w energię elektryczną. Natomiast panel elektryczny jest odpowiedzialny za dystrybucję energii elektrycznej wytwarzanej przez alternator w bezpieczny sposób, to znaczy zapewniający ochronę zarówno elementów agregatu, jak i ochronę mediów, takich jak wyłącznik termiczno-magnetyczny, wyłącznik awaryjny, gniazda z blokadą i inne.
W przypadku agregatów prądotwórczych automatycznych lub z automatyczną interwencją, panel może pełnić funkcję analizatora obecności napięcia sieciowego i automatycznego uruchamiania agregatu prądotwórczego w przypadku braku napięcia. Obudowa w tego typu agregatach jest często zaopatrzona w materiały dźwiękochłonne, co zapewnia izolację akustyczną. W takim przypadku agregat jest wyciszony lub dźwiękoszczelny.
Typy agregatów prądotwórczych
Agregaty prądotwórcze dzielą się na kilka rodzajów. Ze względu na sposób uruchamiania wyróżniamy agregaty z ręcznym sterowaniem i z automatycznym sterowaniem. Agregaty z ręcznym sterowaniem posiadają ręczny rozruch i w wielu przypadkach stanowią niezbędne urządzenia, które są przystosowane do intensywnej eksploatacji. Zazwyczaj są proste konstrukcyjnie i łatwe w użyciu. Ponadto tego typu agregat prądotwórczy jest zaopatrzony w nowoczesny, wytrzymały i ergonomiczny silnik oraz panel sterowania, gdzie istnieje możliwość podłączenia dodatkowych akcesoriów w celu zwiększenia komfortu obsługi.
Natomiast agregaty prądotwórcze z automatycznym sterowaniem posiadają automatykę pozwalająca na automatyczny rozruch. Te nowoczesne modele zostały często zaopatrzone w automatyczny system pracy z wbudowaną mechaniczną blokadą i wysokiej klasy komputer sterujący. Dodatkowo mają zainstalowane automatyczne ładowanie akumulatora, bezpieczniki zabezpieczające i awaryjny wyłącznik bezpieczeństwa. Za pomocą specjalnych czujników można w nich mierzyć poziom i ciśnienie oleju oraz temperaturę wody.
Produkowane są również agregaty prądotwórcze, które stanowią stałą część instalacji, jak również agregaty ruchome lub określane jako przenośne. Agregat prądotwórczy przenośny jest zazwyczaj stosowany tam, gdzie jest ograniczony lub utrudniony dostęp do energii elektrycznej. Jest to agregat charakteryzujący się mobilnością i o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Jest łatwy do transportu i z tego powodu jest często używany w domach wolno stojących, budynkach inwentarskich i na campingach, gdzie za pomocą tego rodzaju agregatu prądotwórczego można uzyskać prąd elektryczny do zasilania lodówki, sprzętu gospodarstwa domowego lub komputera. Agregaty przenośne cechują się cichym trybem pracy dzięki zastosowaniu specjalnych tłumików i dźwiękochłonnej obudowie.
Innym rodzajem agregatów są agregaty prądotwórcze stacjonarne, które pełnią funkcję zasilania jednofazowych urządzeń domowych, a w tym, nowoczesnego sprzętu elektronicznego. W tych agregatach instaluje się dodatkowo automatyczny cyfrowy regulator napięcia, który zapewnia wysoką jakość dostarczanego prądu.
Należy podkreślić, że agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które może pracować w ciągłym trybie lub w sytuacjach awaryjnych. W pierwszym przypadku agregaty prądotwórcze stanowią zazwyczaj pojedynczy element produkcji energii elektrycznej, a w drugim przypadku pełnią rolę rezerwową i służą do zasilania konkretnych, uprzywilejowanych użytkowników, których funkcjonowanie może być zagrożone z powodu braku energii elektrycznej.